Dzienna Porcja

Rekomendacja #1

12 Najważniejszych Kroków do Pełnego Zdrowia

 

 

 

Rekomendacja # 1  Life Extension Mix™  Teraz z Owocem Maqui i Wiśnią

Witaminy - Minerały - Rośliny - Aminokwasy

Najlepiej Zbilansowana i Najbardziej Wszechstronna Formuła na Świecie

 

Nie Umieraj z Niedoboru Witamin

Ilość  publikowanych badań naukowych wskazuje, że wiele wspólnych problemów zdrowotnych dotykających wieku jest spowodowane brakiem konkretnych składników odżywczych w diecie. Biorąc pod uwagę, że na rynku są dostępne niskiej jakości suplementy zawierające najtańsze składniki, które mogą przynieść niewielkie lub żadne korzyści dla organizmu, nie przyjmowanie przynajmniej podstawowej codziennej dawki witamin i minerałów świadczy  o osobistym zaniedbaniu.

Niewielu lekarzy jest świadomych, jak wysoce alarmujący jest niedobór niezbędnych składników odżywczych w diecie przeciętnego człowieka. Zdecydowana większość  Europejczyków i Amerykanów nie uzyskuje nawet minimalnej ilości witamin z diety, co nawet potwierdza sam establiszment  „wielkiej farmacji” mówiąc o potrzebie ich uzupełniania.

Na przykład, w ciągu ostatnich kilku lat naukowcy potwierdzili kluczową rolę jaką odgrywa witamina D w regulacji szeregu funkcji organizmu. Ustalenia te łączą niedostateczny poziom witaminy D we krwi z problemami związanymi z wiekiem. Wstrząsające dowody powszechnego niedoboru witaminy D spowodowały, że sformułowano nowe zalecenia dla Amerykanów, aby zwiększyć jej spożycie do 5000 IU  i więcej witaminy D dziennie. Chociaż większość suplementów multiwitaminowych zawiera tylko 400-600 IU witaminy D, Life Extension podniósł jej ilość do 2000 IU w obu formułach Life Extension Mix ™ i Two-Per-Day. Większość klientów Life Extension przyjmuje także 5000 IU dziennie witaminy D3 w kapsułce, aby osiągnąć optymalne stężenie 25-hydroksywitaminy D we krwi, które powinno oscylować między 50-80 ng / ml.

Coraz więcej osób uzupełnia dietę w około 400 mg witaminy E by uzyskać, jak w co wierzą,  optymalne korzyści przeciwutleniające z tego konkretnego składnika. Rząd Federalny czy Unia Europejska, twierdzi jednak, że tylko 12 mg witaminy E jest wystarczające dla zdrowia człowieka.

Co powinno zainteresować każdą osobę dbającą o zdrowie jest to, że szanowane źródła medyczne jak American Journal of Clinical Nutrition  dowodzą, że 93%  mężczyzn i 96% kobiet nawet nie spożywa zalecanej przez rząd federalny 12 mg witaminy E w diecie! Oznacza to, że praktycznie wszyscy Amerykanie jak i Europejczycy, którzy nie dodają suplementów witaminowych do diety są narażeni na poważne ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy E.

Jak niebezpieczny jest niedobór witaminy E?

W listopadzie 2006 roku, zostało opublikowane największe badanie w historii medycyny, w którym wykorzystano poziom stężenia we krwi witaminy E (alfa-tokoferolu), jako markera statusu witaminy E. Celem tego badania było skorelowanie poziomów bazowych witaminy E z konkretnymi przyczynami śmierci i śmiertelności ogólnie z obserwacji w okresie 19-letnim. W badanie początkowo włączone było 29.000 przypadków i 13.380 zgonów dostępnych do analizy.[3] Wyniki badań wykazały znaczne zmniejszenie śmiertelności ogólnej w grupach z najwyższymi poziomami witaminy E we krwi, niż u osób w najniższym poziomem. 

Na podstawie tych statystyk, redakcja skierowała publicznie pytanie do świata medycznego dlaczego lekarze nigdy nie podnosili znaczenia suplementacji witaminą E.[4]  Podkreślono znaczenie przyjmowania niezbędnych ilości witaminy E. Przy analizie drobnych szczegółów tego największego badania wpływu witaminy E na ludzi, zaznaczono, że ilość tego składnika niezbędnego do osiągnięcia optymalnych rezultatów można osiągnąć "tylko z suplemetntacji."

Niedobór Witaminy E Przyspiesza Związany z Wiekiem Spadek Sprawności

W styczniowej edycji Journal of American Medical Association 2008, opublikowano studium, które badało stężenie witaminy E u osób powyżej 65 roku życia. Wyniki wykazały, że osoby z najniższym poziomem  we krwi witaminy E były o 60% bardziej narażone na spadek sprawności fizycznej w trzy-letnim okresie obserwacji.[5]

Autorzy badania stwierdzili: "Wyniki te dostarczają dowodów empirycznych, że niskie stężenie witaminy E jest związane z jej wpływem na spadek sprawności fizycznej wśród społeczności żyjących osób starszych."

Niestety lekarze zalecający leki społeczeństwu nadal pomijają  pilną potrzebę przyjmowania  gamma-tokoferolu przez osoby, które przyjmują jedynie formę witaminy E  w postaci alfa-tokoferolu. Zaobserwowano znaczące korzyści z wyższych poziomów alfa i gamma tokoferoli w organizmie człowieka.

Witamina E Jest Tylko Jednym z Wielu z Brakujących Składników Odżywczych

Niestety, większość stosowanych diet nie zapewnia minimalnej ilości składników odżywczych, nawet według niskiego dziennego spożycia zalecanego przez rząd.

W rezultacie wielu Amerykanów i Europejczyków cierpi na rażące deficyty ważnych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez, potas,[6] witamina B6, witamina B5 7 i witamina D.[8]

Niemal codziennie źródła naukowe i organizacje zdrowotne informują o ogromnej roli owoców i warzyw w diecie, podkreślając ich ogromny wpływ na długość i jakość życia człowieka. Mimo stałego rozgłosu w mediach, większość Europejczyków i Amerykanów nie spożywa wystarczającej ilości owoców i warzyw każdego dnia.

Obecnie w składzie formuły, która zawiera najszersze spektrum ekstraktów roślinnych ze wszystkich oferowanych preparatów, Life Extension Mix ™ wzbogacony jest także w owoc maqui i wiśni dla jeszcze większego wsparcia antyoksydacyjnego, [9-13] C3G (cyjanidyno-3-glukozyd) (przełomowy związek flawonoidów z ekstraktu jeżyn i czarnej porzeczki [18-22]), który pomaga wspierać zdolność widzenia nocą [23-26]... i indyjski agrest [27-29], jako część formuły Crominex ® 3 +  zaawansowany kompleks chromu, który pomaga wspierać prawidłowy metabolizm glukozy u osób z jego normalnym zakresem. [30]

Wraz z ponad dwoma tuzinami innych ekstraktów z owoców i warzyw, [31-33] Life Extension Mix ™ zapewnia wysoki potencjał witamin, minerałów, aminokwasów, które tworzą fundamenty kompleksowego programu utrzymania zdrowia. Analizując  potencje, jakość, skład i rodzaj ekstraktów powszechnych na rynku tanich suplementów diety ich stosowanie nie przynosi organizmowi żadnych lub też niewielkie korzyści. Formuły Life Extension, zapewniją najwyższą jakość i potencjał przez co gwarantują 100% satysfakcji.

Standaryzowany Ekstrakt z Granatu

Ekstakt z granatu zawarty w Life Extension Mix™, jest standaryzowany by zapewnić biologicznie aktywne punikalaginy, które są tak charakterystyczne dla tego owocu. 

Punikalaginy z granatu  są w 100% rozpuszczalne w wodzie i wykazują znaczący bo 95% wskaźnik absorpcji. [34] Podczas badań porównawczych popularnych ekstraktów antyoksydacyjnych, granat wykazał jeden z najsilniejszych właściwości neutralizacji wolnych rodników. Oznacza to, że nie tylko punikalaginy granatu absorbują znacznie lepiej niż inne naturalne przeciwutleniacze, ale mają też lepsze zdolności antyoksydacyjne. 35-38

Z wielu opublikowanych badań wynika, że  granat pomaga utrzymać zdrowy układ krążenia. Granat ma także unikalne właściwości pomagając utrzymać zdrową strukturę DNA w komórkach prostaty.39-42

Dzienna dawka Life Extension Mix™, dostarcza równowartość spożycia 75ml* skoncentrowanego soku z granata - bez cukru i kalorii.

Standaryzowany Ekstrakt z Jagód

Antocyjany jagodowe są silnymi naturalnymi antyoksydantami, które wykazują właściwości wykraczające daleko poza unieszkodliwianie wolnych rodników.

Wykazano na przykład, że jagody nie tylko poprawiają pamięć, ale również pomagają w niektórych degeneracyjnych zmianach obserwowanych w starzejących się neuronach.[43-44]

W jednym z badań wykazano, że zdolność jagód do tłumienia wolnych rodników i zapaleń w mózgu szczurów była analogiczna  jak przy długoterminowym ograniczeniu kalorii.[44] Ustalenia te wskazują, że jagody mogą być w stanie odwrócić niektóre aspekty starzenia się mózgu!

Inny aktywny składnik jagód (pterostilben) promuje zdrowy poziom lipidów i glukozy u osób, które mają je w granicach normy. Jeszcze bardziej ekscytujące jest to, że  składniki jagód (pterostilben i antocyjany) mogą chronić strukturę DNA.

Life Extension Mix™, dostarcza standaryzowany ekstrakt dzikiej jagody, który zapewnia najbardziej aktywne składniki znajdujące się w tym promującym zdrowie owocu.

Standaryzowany Ekstrakt z Zielonej Herbaty 

Fundacja Life Extension wprowadziła ekstrakt z zielonej herbaty jako suplement w 1993 na podstawie badań epidemiologicznych wykazujących, że ludzie, którzy spożywali zieloną herbatę mają mniejszą częstość występowania powszechnych problemów zdrowotnych.[51]  W ciągu ostatnich 18 lat została opublikowana ogromna ilość pozytywnych badań na temat korzyści zdrowotnych zielonej herbaty.

Naukowcy przyjrzeli się aktywnym polifenolom - składnikom  zielonej herbaty i stwierdzili, że posiadają one nadzwyczajną aktywność biologiczną  hamując utlenianie LDL i peroksydację neuronalną zachowując zdrową strukturę DNA. [52-64]

Life Extension Mix ™ zawiera 325 mg* standaryzowanego ekstraktu z bezkofeinowej zielonej herbaty, aby zapewnić 98% aktywnych polifenoli, którym naukowcy przypisują wiele korzyści zdrowotnych.

Ilość polifenoli, zwłaszcza 3 galusan epigallokatechiny (EGCG), w dziennej dawce Life Extension Mix™ odpowiada wypiciu około dwóch i pół szklanki zielonej herbaty dziennie. Natomiast sproszkowany ekstrakt zielonej herbaty wykazuje od 60% do 90% lepszą absorpcję do krwiobiegu w porównaniu z wypiciem samej zielonej herbaty. [65]

Standaryzowane Ekstrakty Warzywne

Luteolina jest flawonoidem występującym w pietruszce, karczoch, bazylii, selerze i innej żywności. Porównując 27 innych flawonoidów, luteolina jest klasyfikowana na jednym z najwyższych poziomów jeżeli chodzi o  ochronę DNA. [66]

Jednym z korzystnych mechanizmów luteoliny jest jej zdolność do hamowania oksydacyjnych uszkodzeń komórkowych DNA. Inną unikalną zaletą jest zdolność luteoliny do powstrzymania nadmiernego poziomu niebezpiecznych zapalnych cytokin, takich jak interleukina-6 (IL-6) i interleukina (1β). [67-72]

Life Extension Mix™ zawiera standaryzowaną dawkę 8 mg luteoliny, dawkę, która jest zalecana na podstawie publikowanych badaniach naukowych. 

Brokuł  jest propagowany jako jedno z najważniejszych warzyw w celu utrzymania zdrowej struktury genów DNA. Brokuły zawierają wiele aktywnych składników, z sulforafanem, który jest najbardziej istotny z powodu swojej unikalnej właściwości chroniących DNA i własności detoksykacyjnych. 

Life Extension Mix™ zapewnia skoncentrowaną mieszankę brokuł dostarczając standaryzowane ekstrakty sulforafan i glukozynolany, dwa związki, którym przypisuje się wiele właściwości ochronnych. Brokuł jest również naturalnym źródłem chlorofilu chroniącego geny. [73-81]

D-glukaran  jest fitoskładnikiem występującym w grejpfrutach, jabłkach, pomarańczach, brokułach, kiełkach brukselki. 

D-glukaran skutecznie wspomaga proces detoksykacji, który przyczynia się do usuwania poza organizm człowieka toksyn zagrażającym DNA.[82-84]

Dzienna dawka Life Extension Mix ™ dostarcza 200 mg* D-glukaranu wapnia (w tym 175 mg D-glukaranu)

Luteina, ekstrakt znajdujący się  w kukurydzy i zielonych liściastych jarmużu i szpinaku, posiada własności wspierania krytycznych pigmentów plamki oka. [85] Karotenoid alfa karoten wykazał większą aktywność antyoksydacyjną niż beta-karoten, natomiast likopen z pomidorów wykazuje silne działanie pomagające utrzymać  struktury DNA i ochronę przed utlenianiem cholesterolu LDL.[86-92]

Life Extension Mix ™ zawiera 60 razy więcej luteiny i 10 razy więcej likopenu niż popularne multiwitaminy typu „jedna tabletka na dzień”. 

Większość suplementów multiwitaminowych nie zawiera w ogóle ekstraktów roślinnych.

Standaryzowane Ekstrakty z Owoców 

Oprócz standardowych ekstraktów z granatu i dzikich jagód Life Extension  Mix™  jest również wzbogacony o ekstrakty owocowe takie jak borówka, nasiona winogron, skórka winogron i bioflawonoidy cytrusowe, aby zapewnić prawidłowe krążenie w całym organizmie i wspierać zdrowe DNA.

Naukowcy od dawna propagują wielorakie korzyści  owoców takich jak jagody, jeżyny, żurawina, śliwki, czarny bez, hebanowiec i wiśnia

Udoskonalona formuła Life Extension Mix™ zapewnia właściwą mieszankę tych i innych owoców, które jak wskazuje wiele badań  mają korzystny wpływ  na organizm.  W składzie formuły są również owoc maqui  i kwaśna wiśnia  ze względu na ich przeciwutleniające korzyści dla zdrowia serca,  mięśni i funkcji stawów. 

Konsumpcja oleju  z oliwek  jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o korzyściach zdrowotnych "diety śródziemnomorskiej".[105-106] Naukowcy odkryli, że w soku z oliwek jest do 300 razy więcej związków polifenolowych w porównaniu z oliwą z oliwek. [107] Polifenole oliwne były przedmiotem licznych badań in vitro, in vivo, a badania na ludziach skierowane były w kierunku ich korzystnego wpływu w wielu różnych dziedzinach, włączając ochronę przed utlenianiem LDL, neutralizowanie wolnych rodników i stabilizację błon komórkowych. [105-111] 

Life Extension Mix™ zawiera standaryzowany ekstrakt z oliwy , aby zapewnić najlepszą udokumentowaną formę polifenoli - hydroksytyrozol. [112]

Lignany Sezamowe Zwiększają Efektywność Witaminy E

Sezam i jego lignany mają szerokie zastosowanie w dziedzinie zdrowia ludzkiego. Obejmuje to zwiększenie poziomu gamma-tokoferolu w tkankach ludzkich  przez ułatwienie transportu białek w wątrobie i dostarczanie substancji odżywczych dla komórek w organizmie. [113-114]

Lignany sezamu zwiększają korzystne działanie olejów rybnych i pomagają w zachowaniu  normalnego poziomu cholesterolu LDL u ludzi. [115-118]   

Life Extension Mix™ zapewnia 10 mg wyciągu z lignanów sezamu  dostarczając bezpośrednich korzyści z lignanów i zwiększając skuteczność witaminy E i innych składników odżywczych w organizmie, takich jak kwas gamma-linolenowy (GLA).

Utrzymanie Zdrowego Poziomu Cukru we Krwi 

Chrom wraz magnezem i  biotyną jest składnikiem odżywczym potrzebnym do utrzymania zdrowego poziomu cukru we krwi, u osób z jego normalnym zakresem.[119-124]    

Life Extension Mix™ dostarcza 500 mcg przełomowego wysoce stabilnego, biologicznie aktywnego kompleksu chromu z Capros ® Amla (standaryzowany ekstrakt  agrestu indyjskiego) i PrimaVie® Shilajit (zastrzeżona forma tego adaptogenu) .

Crominex ® 3 +  ta nowoczesna mieszanka chromu pomaga wspierać normalną komórkową wchanialność glukozy, zdrowie funkcji wyściółki śródbłonka, zdrowy poziom lipidów i trójglicerydów i normalną komórkową produkcję energii. Dodatkowo Life Extension Mix™  dostarcza wysoce wchłaniane formy magnezu oraz super wysokiej potencji biotynę. Badania zajmujące się korzyściami wynikającymi z suplementacji chromem wskazują, że w celu uzyskania optymalnych efektów skuteczne dawki wynoszą powyżej 200 mcg dziennie. [123-131]   

Wysokiej Potencji Witamina D3

Niektórzy lekarze  wyrażali kiedyś obawy, że zbyt duże dawki witaminy D mogą być toksyczne. Obawy te okazały się nieuzasadnione. W rzeczywistości recenzje w New England Journal of Medicine sugerują, że zalecane dzienne spożycia dla witaminy D są niewystarczające i należy je zwiększyć do co najmniej 800 IU witaminy D3 dziennie.

Ostatnie  badania wskazują, że aby zwalczyć nagminny deficyt witaminy D, należy spożywać większą jej ilość niż powszechnie zalecana. [132-133]  

Większość ekspertów w tej dziedzinie, uważa że spożycie od 1000 do 10000 IU dla dorosłych spowoduje zdrowszy poziom stężenia 25 (OH) D3 w surowicy krwi do 50-80 ng/mL.

Jednak zakorzeniony lęk  trzyma wiele osób przed suplementacją diety w wystarczającą ilość witaminy D, która ma kluczowe znaczenie dla utrzymania gęstości kości , utrzymania zdrowego podziału komórek.

W odpowiedzi na  najnowsze badania, które dowodzą, że nawet te osoby które przyjmują standardowe suplementy z witaminą D nie uzyskują odpowiedniej jej ilości, 

Life Extension Mix™ dostarcza obecnie 2000 IU witaminy D3 w dziennej dawce (większość członków Life Extension przyjmuje dodatkowo 5000 IU witaminy D i przeprowadza co kilka miesięcy test krwi, aby zapewnić optymalny jej poziom).

Pirydoksyny 5’- Forsforan 

Life Extension Mix™ zawiera formę witaminy B6, która pomaga zablokować tworzenie  końcowych produktów zaawansowanej glikacji, które są niepożądanym efektem starzenia.

Pirydoksyny 5’- forsforan jest metabolicznie aktywną formą witaminy B6, która jak udowodniono chroni przed glikacją białek i tłuszczów.[140-143] Ostatnia wersja Life Extension Mix ™ zapewnia 100 mg drogiego składnika pirydoksyny 5’- forsforanu w każdej dawce.

Life Extension Mix™ oszczędza czas i pieniądze dzięki połączeniu najważniejszych suplementów witaminowo-mineralnych w jednym produkcie, co eliminuje konieczność zakupu oddzielnych butelek z kompleksem witamin B, witaminy C i E, suplementów mineralnych i wielu innych, które są potrzebne w celu osiągnięcia takich samych efektów.

Life Extension Mix ™ dostarcza najsilniejsze przeciwutleniacze, w tym rozpuszczalną w wodzie i w tłuszczach formę witaminy C, idealną formę alfa witaminy E oraz ekstrakty roślinne, które pomagają chronić przed uszkodzeniem komórek DNA. Inne składniki Life Extension Mix™ wzmacniają korzystne wzorce metylacji DNA, pomagają utrzymać kontrolę nad glikacją i pomagają zapobiegać utlenianiu cholesterolu LDL, który przyczynia się do gromadzenia osadu w wyściółce śródbłonka naczyń krwionośnych.

Life Extension Mix™ jest podstawą kompleksowego programu odżywiania, ponieważ dostarcza tak wiele dobrze przebadanych naukowo składników odżywczych.

Life Extension Mix™ zapewnia najlepszą wartość cenową przeliczając  koszt jednego miligrama formuły.

Life Extension Mix™ dostarcza najwyższej jakości witaminy i pierwiastki śladowe od  producentów kategorii PREMIUM, które kosztują znacznie więcej, ale czystość tych substancji znacznie przekracza wartość tańszych wersji generycznych obecnych na rynku, które są tak powszechne w branży witamin.

Kup Rekomendowane Produkty

 

Rekomendacja # 1  Two-Per-Day

Dla Tych, Którzy Przyjmują Suplementy Oddzielnie

Najobszerniejszą i najlepiej zbalansowaną formuła odżywczą na świecie jest Life Extension Mix™. Niektóre osoby, wolą jednak przyjmować składniki odżywcze oddzielnie i potrzebują tylko podstawowy, wieloskładnikowy odżywczy suplement do uzupełnienia braków. 

Przez wiele lat, klienci Life Extension musieli polegać na komercyjnych suplementach typu "jedna tabletka dziennie", które dostarczają składniki o bardzo niskiej potencji.

Skład multiwitaminy Two-Per-Day został opracowany jako odpowiedź na zapotrzebowanie klientów na multiwitaminę, której dobór i składników oparto na wielu badaniach naukowych i zamknięto w zaledwie  2 przyjmowanych dziennie tabletkach.  W porównaniu do konwencjonalnych produktów "jedena tabletka na dzień", Life Extension Two-Per-Day jest do 50 razy silniejsza!

Produkty multiwitaminowe są powszechnie dostępne. Niestety, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z wymaganej potencji każdego składnika niezbędnego do osiągnięcia optymalnych efektów. 

Wiele firm wykorzystuje niewiedzę konsumentów poprzez wprowadzenie na rynek składników odżywczych o tak słabym efekcie, z którego użytkownik nie wywodzi żadnych lub bardzo niewielkie korzyści.

Jako przykład tabela poniżej porównuje jak o wiele silniejsza jest dzienna dawka Two-Per-Day w porównaniu z wiodącymi w handlu multiwitaminami. Niewielu klientów zdaje sobie sprawę, że komercyjne suplementy często zawierają najtańszą formę składników odżywczych, które nie zapewniają optymalnych korzyści. Na przykład 50 IU syntetycznej witaminy E zawarte w Centrum ® Silver ® Dorośli 50 + może zapewnić stosunkowo mało witaminy E w krwiobiegu. Badania pokazują, że syntetyczna witamina E jest rozprowadzana w całym organizmie w ilości o połowę mniejszej niż naturalna witamina E. [91-96]

Formuła Two-Per-Day została opracowana, aby zaradzić powszechnemu niedoborowi podstawowych składników odżywczych, który istnieje nawet wśród osób przyjmujących multiwitaminy komercyjne. W sugerowanej dawce jednej tabletki dwa razy na dobę, ludzie dbający o zdrowie mają pewność, że uzyskają mocne składniki odżywcze, które wykazały pozytywne efekty w publikowanych badań naukowych.

Na przykład z Centrum ® Silver ® Dorośli 50 + użytkownicy otrzymują tylko 500 IU witaminy D na dobę, w porównaniu do 2000 IU w Two-Per-Day (cztery razy więcej niż ilość, która znajduje się w Centrum ® Silver ® Dorośli 50 +). 

Osoby przyjmujące Two-Per-Day korzystają teraz z kompleksu Crominex ® 3 +, bardzo stabilną i biologicznie aktywna formę chromu zmieszaną z Capros ® Amla i PrimaVie ® Shilajit.[134] Chrom, kiedy spożywany jako część zdrowej diety, odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziom cukru we krwi u osób z normalnym jego zakresem. Ponadto, kwas foliowy zawarty w formule został ulepszony do 100 procent naturalnego folianu z ekstraktu cytryny. Zawarty jest  także kwas alfa-liponowy (ALA), uniwersalny przeciwutleniacz, który pomaga zwiększyć poziom glutationu.

Ponieważ większość witamin jest rozpuszczalna w wodzie, oznacza to, że ich trwałość w organizmie nie jest długa, najlepiej jest więc spożywać te składniki co najmniej dwa razy dziennie, dlatego tak też zaprojektowano Two-Per-Day.

 

Kup Rekomendowane Produkty


Poprzednia 1/2 Następna »

Powiązane artykuły

Witaminy