Jednostki Chorobowe

Rak Gruczołu Sutkowego

Większość kobiet dzieli wspólny strach przed zachorowaniem na raka piersi. Nie jest to jednak żadna bezpodstawna obawa, zwłaszcza po uwzględnieniu faktu, iż nowotwory gruczołu sutkowego – z wyjątkiem raka płuc – są najczęściej spotykanym rodzajem nowotworu u kobiet, oraz iż stanowią one jedną z trzech stawianych diagnoz. Niemniej jednak, nowotwór piersi jest chorobą, na którą chorują także mężczyźni. W 2002 roku Amerykańskie Stwowarzyszenie do Walki z Rakiem (American Cancer Association) oszacowało, iż 1500 przedstawicielom płci męskiej zostanie postawiona pozytywna diagnoza, z czego 400 umrze.

Rak piersi z 1,67 mln nowych przypadków zdiagnozowanych w 2012 roku jest drugim po raku płuc najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie (stanowi 11,9% wszystkich nowotworów). Jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet, zarówno w bardziej, jak i mniej rozwiniętych regionach świata.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowaną chorobą nowotworową i drugą nowotworową przyczyną śmierci także wśród polskich kobiet. Liczba kobiet cierpiących na raka gruczołowego ciągle rośnie. W Polsce zachorowalność  na raka piersi wynosi obecnie około 17%.

Liczba odnotowanych zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce stale wzrasta, osiągając w 2011 roku ponad 144,3 tys. przypadków, z czego około 71,8 tys. u mężczyzn i 72,5 tys. u kobiet. Obecnie na każde 100 tys. osób przypada rocznie 375 zachorowań z powodu nowotworów złośliwych. Na tej podstawie szacuje się (biorąc pod uwagę kompletność rejestracji), że w 2011 roku u około 154 tys. osób rozpoznano chorobę nowotworową i ponad 320 tys. osób żyło z diagnozą nowotworową postawioną w ciągu poprzedzających 5 lat .

W najbliższych 15 latach aż o 40 proc. wzrośnie w Polsce liczba wykrywanych w ciągu roku nowych przypadków zachorowań na nowotwory. Według Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2025 r. rak prawdopodobnie zostanie wykryty u około 180 tys. Polaków. Według dr Joanny Didkowskiej z Centrum Onkologii w Warszawie "Będziemy mieli więcej zachorowań, więcej chorych i więcej zgonów z powodu raka". Z wyliczeń Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że ludzie po 60. roku życia 10-krotnie częściej chorują na raka niż osoby w wieku 20-40 lat. W 2025 r. ponad 50 proc. chorych z powodu raka piersi kobiet będzie w wieku 50-69 lat. Onkolodzy przewidują, że w najbliższych latach znacznie zwiększy się też liczba osób żyjących z rakiem. Już teraz z chorobą nowotworową zmaga się w Polsce 450 tys. osób, a w 2025 r. ich liczba przekroczy 600 tys.

Jako przykład specjalistka podała wzrost zachorowań raka piersi. W 1980 r. wykrywano w Polsce jedynie 5 tys. przypadków tej choroby. W 2008 r. liczba Polek, u których wykryto tę chorobę, wzrosła już do 14,5 tys., a w 2025 r. przewiduje się, że zwiększy się do 21 tys.


Poprzednia 1/16 Następna »

Powiązane artykuły

Witaminy

Powiązane produkty